Чому Масляну ще називають Колодій? Чому "перший млин КОМАМ"?

 


У Прощену Неділю  читачі нашої бібліотеки проводжали Зиму- святкували Масляну. Протягом години всі дізнавались про старовинні звичаї цього свята.
Спочатку дізналися, про те, що Масляна - це свято зустрічі  слов’янського стародавнього Нового Року, яке святкувалося два тижні. Кульмінація приходу Нового Року припадала на 21 березня - день весняного сонцестояння. Вже пізніше свято скоротили та перенесли на останній тиждень перед Великим Постом. Учасники свята виконували основні обряди кожного дня Масниці.У понеділок, на ЗУСТРІЧ,  дівчата ловили нежонатих хлопців та чоловіків, та пов’язували їм на руку чи на ногу колодку, як покарання за те, що й досі не оженилися. Саме тому другою назвою Масниці є назва КОЛОДІЙ.
Хлопці повинні були відкуплятися солодощами, або виконувати побажання дівчат. А млинці, спечені у цей день, не їли, а несли до лісу, та розвішували на кущах та деревах. Віддавали КОМАМ - душам померлих предків. КомАми називали ведмедів, саме в них всілялися душі померлих. Так вважали нащі пращури.
 У вівторок, на ЗАЛИЦЯННЯ, молодь водила хороводи, співала веснянки. Хлопці обирали наречених. Щоб показати свою зацікавленість дівчиною, хлопець дарував їй червону стрічку та цукерки. На знак згоди вважатися нареченою цього парубка, дівчина  вишивала носовичок з ініціалами хлопця та дарувала йому на Паску з парою червоних яєць. Весь цей час парубок терпляче чекав відповіді дівчини. А вже після дарунку дівчини вони влітку зустрічалися на спільних гуляннях,  спілкувалися, придивлялися один до одного і тільки восени засилалися свати. Середа називалася ЛАСУНКА. У цей день господині зазивали усих рідних та сусідів до себе на млинці, вареники. А молодь грала у різні ігри, змагалася у ловкості та спритності.
Четвер називався РОЗГУЛЯЙ. З цього дня припинялися всі домашні справи (окрім турботи про домашніх тварин). Селяни годували найбідніших членів громади. Молодь каталася з гірок на санчатах. У цей цень відбувалися кулачні бої.
П’ятниця називалася ТЕЩІНИ МЛИНЦІ. У цей день теща пригощала зятя смаколиками, а у відповідь зять катав її на возику по селу. Якщо теща була лагідна до зятя, він віз її по рівній дорозі, щоб теща їхала з комфортом. А якщо теща була зла на язик, то їхала по тряскій дорозі, щоб того злого язика прикусила та змовкла надовго).
У суботу, на ЗОЛОВЧИНИ ПОСИДЕНЬКИ, дівчата збиралися до купи та виготовляли різні оберіги для хати. Перший весняний оберіг називався ЛЕЛЯ-МАСНИЧКА. Цей оберіг символізував жінку, яка тримає сонечко. Він повинен прискорити прихід Весни та цілий рік оберігати оселю від усього поганого.
У ПРОЩЕНУ НЕДІЛЮ всі просили пробачення один у одного та на знак прощення обіймалися, цілувалися. Наприкінці біля кожної хати спалювалося опудало МОРЕНИ, богині смерті, яка забирала з собою всі негаразди та нечисті сили.
І яке свято Масляної без млинців? Цього солодкого та смачного символу сонечка та Весни!
Нехай наступний рік буде щасливим!


Коментарі